Gmina Bartniczka

Dziś jest 5 lipca, 186 dzień roku, imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

GMINA

URZĄD

ZASOBY

BIP

GOSPODARKA

PRZYRODA

 

 Gazeta Pomorska o gminie Bartniczka

30 Marca 2004
Region. Gminy imponują inwestycjami

Wójtowie budują...

Włodarze chętnie inwestują, przede wszystkim w oparciu o SAPARD. Pieniądze inwestują w wodociągi, kanalizację i drogi. Wyjątek stanowi Brzozie...

W gminach chętnie inwestują, przede wszystkim za pomocne pieniądze z SAPARD. W Boborowie przy ponad 11 900 tys. zł w budżecie deficyt wyniesie tylko 23 tys. złotych. Na inwestycje zaplanowano prawie 2500 tys. złotych. 
Najdroższą inwestycją 
jest budowa kolektora ściekowego i kanalizacji Słoszewy - Małki. W budżecie na ten cel zarezerwowano 800 tys. zł, z SAPARD będzie 1500 tys. złotych. Przetarg wygrała brodnicka firma "Sanmel". 
Ważnym przedsięwzięciem będzie modernizacja dróg. Realizacja tych zamierzeń zależy od tego, czy gmina otrzyma pieniądze z SAPARD - 640 tys. zł. Radni zaplanowali 600 tys. złotych. Zmodernizowane zostaną 2 km drogi Bobrowo-Wądzyń, 500 m drogi do szkoły w Nieżywięciu oraz 400 m drogi do gimnazjum w Bobrowie. 
Na salę sportową przy szkole w Nieżywięciu przeznaczono w budżecie 600 tys. zł, a 230 tys. napłynie z funduszu SAPARD. Sala będzie gotowa na 1 września tego roku. Także z myślą o uczniach gmina zakupi autobus, w całości za własne pieniądze - 242 tys. zł z tegorocznego budżetu i 80 tys. zł z zeszłorocznych oszczędności. 
W gminie Osiek do budżetu wpłynie 5600 tys. złotych. Wydatki to 6100 tys. złotych. 
Tylko jedna 
znacząca inwestycja - gospodarstwa w Strzygach jako ostatnie w gminie podłączone zostaną do sieci wodociągowej. Nitka długości 5 km z planowanymi 20 przyłączami kosztować będzie 150 tys. zł. Swój wkład w tę sumę mają także zainteresowani rolnicy. 
Przygotowanie dokumentacji - m.in. wpływu na środowisko - kanalizacji wsi Strzygi kosztować będzie ok. 30 tys. złotych. W tym jest też projekt ułożenia asfaltu na drogach gruntowych. 
Gmina Grążawy w tym roku inwestuje przede wszystkim w wodociągi. Dochody budżetu to równe 6 765 601 zł, wydatki - 7 919 391 zł. Na wodociągi przygotowano 136 tys. złotych. W planie 
budowa ujęcia wody 
dla Sokołowa (koszt 56 tys. zł przy 30 tys. wkładzie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bydgoszczy) oraz Radoszki - Iły (koszt 70 tys. zł). 
W Radoszkach przeprowadzona będzie też budowa i modernizacja ujęcia wody. 
Z 323 776 zł SAPARD pokryje 218 tys. zł, a gmina wyłoży pozostałą część wsparta 60 tys. zł z ARiMR. Koszty będą zaktualizowane po zakończeniu przetargu. 
Budowa kanalizacji z przyłączami i przepompownią Gutowo-Bartniczka kosztować będzie 1 502 670 zł z czego 1 012 tys. zł przekaże SAPARD. Potrwa dwa lata. 
W tym roku gmina zapłaci za ubiegłoroczną inwestycję - ułożenie asfaltu na drodze Radoszki-Jastrzębie. Ponadto 20 tys. zł radni zaplanowali na ułożenie chodnika. 
Oświetlenie wsi Koziary i Stara Igliczyzna to wydatek 12 tys. złotych, a remont budynku mieszkalnego w Gutowie kosztować ma 100 tys. złotych. 
Władze gminy czekają na gwarancję z SAPARD o przyznaniu pieniędzy na budowę kanalizacji Stare Świerczyny - Nowe Świerczyny. Z 1991 tys. zł SAPARD miałby pokryć 1341 złotych. To zadanie na dwa lata. 
Natomiast w Brzoziu sesja budżetowa odbędzie się dopiero dziś. Projekt zakłada dochody w wysokości 5200 tys. złotych, wydatki wyniosą tyle samo. W tym roku, w związku z finansowymi zawirowaniami, gmina obędzie się bez inwestycji... 

Paweł Kędzia